а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компонента

мн. компоненти
Вид збор: Именка, женски род
1. Составен дел од нешто.
Англиски: component Албански: komponent, pjesë përbërse
Примери:
Основна компонента на лебот е брашното.
Слогот има вокална компонента.
2. карактеристика, обележје, одлика
Англиски: characteristic Албански: karakteristik
Примери:
Карактеристични компоненти на современата поезија има повеќе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи