а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

композит

мн. композити
Вид збор: Именка, машки род
1. Збор составен од два или повеќе збора.
Англиски: compound word Албански: fjalë e përbërë
Употреба: Граматика
Примери:
Композитот пинг-понг е заемка во македонскиот јазик.
2. Нешто што е составено од повеќе делови.
Англиски: composite Албански: i, e përbërë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи