а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комплимент

мн. комплименти
Вид збор: Именка, машки род
Пофалба (искрена или неискрена) упатена кон некого за да биде поласкан или да му се направи задоволство.
Англиски: compliment
Примери:
Упати учтив комплимент.
Тој е галантен во комплиментите.
Доби комплименти за успешната радиоемисија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи