а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компликува

компликуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Направи, прави нешто да биде усложнето, заплеткано.
Англиски: complicate Албански: komplikoj
Примери:
Не го компликувај животот!
2. (се компликува) Се усложни, се усложнува, се заплетка, се заплеткува.
Англиски: aggravate Албански: ashpërsoj, komplikoj
Примери:
Состојбата се компликува.
Изведенки
компликување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи