а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компликуван

комликуваниот
Вид збор: Придавка
Што е сложен, заплеткан, тежок за решавање, за разбирање, за изработка.
Англиски: complicated
Примери:
компликуван случај
компликувана хиерархија
компликуван механизам
Изведенки
компликуваност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи