а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комплет

мн. комплети
Вид збор: Именка, машки род
1. Збир од предмети, инструменти, уреди и др. што имаат слична примена и што заемно се дополнуваат.
Англиски: set Албански: komplet
Примери:
Комплет алати.
2. Полна серија од единици што прават целина.
Албански: komplet
Примери:
комплет книги
3. Костум или здолниште и кошула од иста ткаенина.
Албански: komplet
Изведенки
комплетче ср.
мн. комплетчиња
дем.
Пример: Тетка со црвен кармин и изгорена коса во комплетче.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи