а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комплемент

мн. комплементи
Вид збор: Именка, машки род
1. додаток кон нешто, надополнување
Англиски: complement
Употреба: Книжевен збор
Примери:
логички комплемент
2. Множество коешто е остаток од целина.
Англиски: complement
Употреба: Математика
Примери:
комплемент на аголот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи