а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комплементарен

комплементарниот
Вид збор: Придавка
Што се надополнува, што едно cо друго прави целина.
Англиски: complementary
Примери:
Националното и естетското во литературата секогаш треба да се во комплементарен однос.
Изведенки
1. комплементарно прил.
Пример: Детските активности комплементарно се надополнуваат со програмските содржини на училиштето.
2. комплементарност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи