а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комплекс

мн. комплекси
Вид збор: Именка, машки род
1. Збир од појави, предмети, својства, што прават една целина.
Англиски: complex Албански: kompleks, tërësi
Примери:
Звуков комплекс.
Ритмички комплекс.
2. Згради, објекти со архитектонско и функционално единство.
Англиски: complex Албански: kompleks, bllok
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Манастирски комплекс.
Спортски комплекс.
Индустриски комплекс.
3. Психолошки проблем, чувство на некаков недостаток што влијае негативно во однесувањето на човекот.
Англиски: complex Албански: kompleks
Употреба: Медицина
Примери:
Комплекс на пониска вредност.
Депресивен комплекс.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи