а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комплексен

комплексни
Вид збор: Придавка
1. Што е составен од повеќе делови меѓусебно поврзани.
Англиски: complex
Примери:
комплексен процес на производство
комплексна работа
2. сложен, замрсен
Англиски: complex
Примери:
комплексна ситуација
Изведенки
1. комплексно прил.
Пример: Успеа комплексно да го претстави ликот.
2. комплексност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи