а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компиров

компировиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на компир.
Примери:
Запретав компирови главички во пепелта.
Изрази
Компирова златица - инсект што го напаѓа компирот (Leptinotarsa decemlineata).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи