а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компировадачка

мн. компировадачки
Вид збор: Именка, женски род
Алат за вадење компири од земјата.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Компирите ефикасно се вадат со компировадачка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи