а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компириште

мн. компиришта
Вид збор: Именка, среден род
1. Место, нива каде што се одгледува компир.
Албански: arë patatesh
Употреба: Земјоделство
2. компир
Англиски: potato Албански: patate
Употреба: Аугментатив , Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи