а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компилација

мн. компилации
Вид збор: Именка, женски род
1. Текст (книжевно, научно дело) составен врз основа на туѓи дела, без самостојна обработка.
Англиски: compilation Албански: përpilim
Употреба: Литература
2. Собирање различни материјали на едно место.
Англиски: compilation Албански: përpilim
Примери:
Делото е компилација од досегашните албуми на авторот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи