а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компилатор

мн. компилатори
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што создава, што прави компилации.
Англиски: compiler Албански: përpilues
Употреба: Литература
Примери:
Обајцата не се писатели, ами компилатори, приспособувачи на туѓ текст.
2. Програм што преведува од еден програмски јазик во јазик разбирлив за компјутер.
Англиски: compiler Албански: kompilues, përpilues
Употреба: Информатика
Изведенки
компилаторски прид.
компилаторскиот
Пример: Компилаторски текст.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи