а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компетиција

Вид збор: Именка, женски род
конкуренција, натпревар
Англиски: competition
Примери:
Со овој проект, македонската литература излегува на светскиот мегдан, во светска компетиција со книжевностите на светот.
Изведенки
1. компетивност ж.
конкурентност
2. компетитивен прид.
компетитивниот
конкурентен
Пример: Тие не се подготвени за компетитивната работна култура која владее во големи компании.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи