а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компетенција

мн. компетенции
Вид збор: Именка, женски род
1. Добра упатеност, знаење, стручност во некоја област.
Англиски: competence Албански: kompetencë
Примери:
Професионална компетенција.
2. Делокруг на права на решавање што ги има едно лице или установа.
Англиски: competency Албански: kompetencë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи