а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компетентен

компетентни
Вид збор: Придавка
Што има компетенција.
Англиски: competent
Изведенки
1. компетентно прил.
Пример: Првпат проговори компетентно.
2. компетентност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи