а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компензира

компензираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Надомести, надоместува со нешто друго.
Англиски: compensate
Примери:
Успеа да ја компензира штетата.
Изведенки
компензирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи