а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компатибилен

компатибилни
Вид збор: Придавка
Што може да се спои, да се сложи, да се усогласи со нешто.
Англиски: compatible Албански: kompatibil
Употреба: Информатика
Изведенки
1. компатибилност ж.
2. компатибилно прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи