а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компас

мн. компаси
Вид збор: Именка, машки род
1. Направа cо магнетна игла што секогаш покажува север и служи за ориентација во просторот.
Англиски: compass Албански: busull, kompas
Употреба: Географија
Примери:
Компасот ни го покажа патот до градот.
2. Тоа што служи за ориентација, за насочување.
Англиски: orientation Албански: busull, orientim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ти cи талентиран, но немаш компас.
Совеста му е компас.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи