а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компарација

мн. компарации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 27599
1. споредба, споредување
Англиски: comparison Албански: komparim, krahasim
2. Степенување на придавките.
Англиски: comparison Албански: komparacion, krahasim
Употреба: Граматика
3. Стилcка фигура со која се врши споредба.
Англиски: comparison Албански: komparacion
Употреба: Лингвистика
Изрази
Компаративна предност (обично во мн.) - предност во производството на одредени врсти на производи во две производни единици или во две економии.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК