а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компаратив

(едн.) компаративот
Вид збор: Именка, машки род
Степен во споредувањето на придавките за означување особина или својство изразени во поголема мера во одноc на тоа cо кое cе споредува.
Англиски: comparative
Употреба: Граматика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи