а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компактен

компактни
Вид збор: Придавка
Збиен, густ, што е цврсто поврзан, сплотен.
Англиски: compact Албански: kompakt
Примери:
Компактна целина.
Компактно население.
Компактна група.
Изведенки
1. компактно прил.
Пример: Работат компактно. Компактно живеат.
2. компактност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи