а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комоција

мн. комоции
Вид збор: Именка, женски род
1. удобност
Англиски: comfort Албански: komfort
Примери:
Живее во изобилство и комоција.
2. Бавност во работењето, лежерност.
Англиски: carelessness Албански: përtaci, moskokëçarje
Примери:
Беше свесен за својата комоција во работата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи