а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комотен

комотни
Вид збор: Придавка
1. Што е простран, широк.
Англиски: comfortable Француски: commode
Примери:
комотен стан
комотни чевли
комотна облека
2. Спокоен, безгрижен, што не се напрега.
Англиски: careless Француски: commode
Примери:
Учениците беа комотни и расположени.
Изведенки
комотност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи