а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коморџија

мн. коморџии
Вид збор: Именка, машки род
Војник што и припаѓа на воената комора.
Употреба: Воен термин
Примери:
Коморџијата ги донесе четните казани.
Изведенки
коморџиски прид.
коморџискиот
Пример: Коморџиски глас.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи