а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комоника

мн. комоники
Вид збор: Именка, женски род
Лековита ароматична билка со жолти цветови и плод во форма на исечен нокт, ноктец, орлови нокти.
Латински: Melilotus officinalis Англиски: yellow melilot Албански: tërfil i ëmbël
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи