а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комодитет

комодитетот
Вид збор: Именка, машки род
1. удобност, пријатност
Англиски: comfort Албански: komoditet, komfort
Примери:
Ти одбиваш да го жртвуваш својот комодитет.
2. безгрижност
Англиски: carelessness Албански: rahati
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во својот комодитет не водеше сметка за ништо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи