а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комода

мн. комоди
Вид збор: Именка, женски род
Низок орман со фиоки.
Англиски: chest of drawers Француски: commode Албански: komo, komodë
Примери:
Во собата имаше комода со фиоки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи