а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комка

комкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Прима причеста.
Албански: kungoj
Употреба: Дијалектен збор , Црковен термин
2. (се комка) се причестува
Албански: kungohem
Употреба: Црковен термин
Изведенки
комкање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи