а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комкалница

мн. комкалници
Вид збор: Именка, женски род
Метална чаша за причесна.
Англиски: chalice
Употреба: Дијалектен збор , Црковен термин
Примери:
Црква најдов отклучена, комкалница испиена, нафората подадена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи