а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комињак

мн. комињаци
Вид збор: Именка, машки род
1. коминарка
Примери:
Голтка по голтка се пие домашниот комињак.
2. коминарник
Албански: ku ruhet rakia
Употреба: Дијалектен збор