а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комичен

комичниот
Вид збор: Придавка
1. Што содржи комика.
Англиски: funny
Примери:
Комична ситуација.
Комична случка.
2. Што се однесува на комедија.
Англиски: comical
Примери:
Комична претстава.
Изведенки
1. комично прил.
Пример: Комично го искриви лицето.
2. комичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи