а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комитува

комитуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 29398
Дејствува како комита, е комита.
Употреба: Разговорно
Примери:
Тргна да комитува.
Се боревме ние, комитувавме.
Изведенки
комитување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК