а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комитет

мн. комитети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1220
1. Избрано раководно тело на партија.
Англиски: committee Албански: komitet
Употреба: Административен термин , Политика
Примери:
Централен комитет.
Општински комитет.
2. Одбор во различни организации, институции, заедници.
Англиски: board Албански: bord
Употреба: Административен термин
Примери:
Комитет за фискултура.
Национален комитет за награди и признанија.
3. Обласно, реонско раководство на македонското национално движење против османлиската власт.
Албански: qarkut
Употреба: Историја
Примери:
Не бегам, брате, не го срамам комитетот.
Тајниот македонски комитет не се откажуваше од идејата за слобода.
Изведенки
комитетски прид.
комитетскиот
Што припаѓа, што се однесува на комитет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК