а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комитент

мн. комитенти
Вид збор: Именка, машки род
Тој што издава налози (на банка, на посредник, комисионер) за определени работи и зделки.
Латински: Komittent Англиски: principal Албански: urdhëdhënës, komitent
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК