а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комита

мн. комити
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2617
1. Учесник во вооружената борба на македонскиот народ против турската власт.
Англиски: rebel Турски: komita Албански: rebel, komit, cub
Употреба: Историја
2. бунтовен човек
Англиски: rebel Турски: komita Албански: rebel
Употреба: Разговорно
Примери:
Гледај го, цел комита е.
Изведенки
комитка ж.
мн. комитки