а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комисија

мн. комисии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2001
Група луѓе што е службено назначена или избрана за извршување на некаква задача.
Англиски: commission Албански: komision
Примери:
Лекарска комисија.
Испитна комисија.
Дисциплинска комисија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК