а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комисион

мн. комисиони
Вид збор: Именка, машки род
1. Трговска фирма што продава туѓи предмети за определен надоместок.
Англиски: commission Албански: komision
Употреба: Економија
2. Договор со кој едно лице се обврзува дека по налог на друго лице ќе изврши некоја работа за другото лице, за извесна награда.
Англиски: commission Албански: komision
Употреба: Правда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК