а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комисионер

мн. комисионери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27338
1. Лице што посредува во трговска зделка за извесен процент од цената.
Англиски: intermediary Албански: komisioner, ndërmjetës
Употреба: Економија
2. Сопственик на комисион
Албански: komisioner
Употреба: Економија
Изведенки
1. комисионерски прид.
комисионерскиот
Што се однесува на комисионер.
Пример: комисионерски систем
2. комисионерство ср.