а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коминике

мн. коминикеа
Вид збор: Именка, среден род
службено соопштение, официјален извештај
Англиски: communiqué
Употреба: Дипломатија
Примери:
По конгресот беше издадено коминике.