а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комина

мн. комиње
Вид збор: Именка, женски род
(обично мн.) Остаток од овошјето, обично од грозје по гмечењето, кој се остава да ферментира по што се точи вино, се вари ракија и сл.
Англиски: pomace
Употреба: Земјоделство
Изрази
Комиње го направи - го претепа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи