а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коминарка

мн. коминарки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 41462
Bид ракија добиена од комина; комова ракија.
Англиски: grappa Албански: raki rrushi
Употреба: Гастрономија
Примери:
Испи две чаши лута коминарка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК