а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комика

(едн.) комиката
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 27630
Тоа што е смешно, што предизвикува смеење.
Англиски: comic
Примери:
Секоја комика носи благородна цел, да насмее.
Претставата носеше радост и комика.