а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комета

мн. комети
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16922
Небесно тело што се состои од глава и од сјајна опашка; ѕвезда со опашка, опашеста ѕвезда.
Англиски: comet
Употреба: Астрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК