а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комесар

мн. комесари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5002
1. Лице на кое му е доверена специјална должност.
Англиски: commissioner Албански: komisar
Примери:
Тој ќе биде комесар за прехрана.
2. Политички раководител во војските на НОБ и ПОЈ и на ЈНА (до 1953), партиски раководител одговорен за идејнополитичка и културно-просветна работа.
Англиски: commissar Албански: komisar
Употреба: Историја
Примери:
Комесар на бригада.
Комесар на одред.
3. Чин во полицијата во некои земји, полициски комесар.
Англиски: commissar Албански: komisar
Употреба: Воен термин
Изведенки
комесарски прид.
комесарскиот
Пример: Комесарска позиција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК