а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комесаријат

мн. комесаријати
Вид збор: Именка, машки род
Власт, дејност и седиште или канцеларија на комесарот.
Англиски: commissariat
Употреба: Административен термин
Примери:
Комесаријатот на Обединетите нации за човекови права денеска во Женева го започнува шестнеделното годишно заседание.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи