а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комерцијализира

комерцијализираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Воведе, воведува комерцијални методи во некоја работа.
Англиски: commercialize Албански: komercializoj
Примери:
Ја комерцијализира издавачката дејност.
2. Жртвува квалитет заради добра продажба (обично во уметноста).
Англиски: commercialize Албански: komercialozoj
Изведенки
комерцијализирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи