а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коментатор

мн. коментатори
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што коментира.
Англиски: commentator Албански: komentator
2. Тој што професионално коментира јавни настани и случувања.
Англиски: commentator Албански: komentator
Примери:
спортски коментатор
надворешнополитички коментатор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи